Polski Bon Turystyczny
Projekt Polski Bon Turystyczny wspiera polskie rodziny i branżę turystyczną w okresie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Jest przeznaczony dla osób posiadających co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia, niezależnie od poziomu dochodów. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł, a na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności 1000 zł. 

Bon turystyczny występuje w formie dokumentu elektronicznego, wygenerowanego w systemie teleinformatycznym indywidualnie dla każdego beneficjenta. Aby go pobrać, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Bon, w formie 16-cyfrowego numeru, otrzymywany jest za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany wcześniej numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. Numer ten wystarczy okazać podczas rezerwacji pobytu, przy zakwaterowaniu w wybranym obiekcie lub przy płatności za pakiet co najmniej dwóch usług wchodzących w skład jednodniowej wycieczki (bez konieczności noclegu). 

Z bonu turystycznego będzie mogło docelowo skorzystać blisko 6,5 miliona polskich dzieci, 
w tym także dzieci rodziców pracujących za granicą

 

 
Gdzie wykorzystać?

Bon turystyczny można zrealizować na terenie całego kraju, opłacając nim usługi hotelarskie lub wycieczki jednodniowe bez noclegu, obejmujące pakiet minimum dwóch usług. Możliwe jest więc wykorzystanie go płacąc za pobyt w hotelu, pensjonacie, czy gospodarstwie agroturystycznym, imprezy turystyczne lub jednodniowe wycieczki realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego obejmujące co najmniej dwie różne usługi. 

Aby zapłacić bonem turystycznym, wystarczy podać 16-cyfrowy numer z otrzymanej wcześniej wiadomości tekstowej podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Dokonanie płatności za pomocą bonu następuje z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi w celu weryfikacji salda oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. 

Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków, jednak nie dłużej niż do 31 marca 2022 roku. 

Sprawdź listę obiektów akceptujących bony turystyczne