Jak to jest z tym bursztynem?
Słyszysz „bursztyn” – widzisz kamień w kolorze herbaty? Błąd. Bursztyn ma setki kolorów i nie jest kamieniem (chyba że powiemy: „kamień jubilerski”) tylko żywicą kopalną, mineraloidem, podobnym do minerałów, ale nie minerałem. W pigułce prezentujemy o bursztynie wszystko, co trzeba wiedzieć, żeby nie strzelić gafy.

Choć bursztyn kojarzy się dla większości z nas z morzem, to jest żywicą drzew… I tu wciąż nierozwiązana przez naukę zagadka. – Ciągle nie mamy pewności, które drzewa wydały żywicę zastygłą w postaci bursztynu i co takiego się stało, że ten proces był tak bardzo obfity – mówi Renata Adamowicz, kierownik Muzeum Bursztynu w Gdańsku. – Naukowcy podejrzewają, że mogły to być drzewa araukarii albo grupa drzew iglastych. 

Dlaczego drzewa zaczęły nagle tak obficie żywicować? Hipotez jest wiele, mniej i bardziej prawdopodobnych. Jedni przyczyny upatrują w aktywności wulkanu, inni w szkodniku, jeszcze inni snują podejrzenia o chorobie drzew. Żywica ma właściwości antyseptyczne, może drzewa broniły się przed jakimś zagrożeniem? Niemal na całym świecie jest około 300 odmian żywic, w różnym wieku i kolorze. Znaleziono je na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy, lecz niewykluczone, że również i tam kiedyś zostaną odkryte. 

Inkluzja chwytonoga w bursztynie (nowe Muzeum Bursztynu w Gdańsku, Jonas Damzen, mat MG)

 

Nasz bursztyn bałtycki powstał ponad 40 mln lat temu. Występuje głównie wzdłuż południowych wybrzeży Morza Bałtyckiego: w Danii, Niemczech, Polsce, na półwyspie Sambia w Rosji (największa na świecie kopalnia bursztynu), na Litwie (w okolicach Kłajpedy) i Łotwie oraz rzadziej w Szwecji, a także na Ukrainie (na Polesiu Wołyńskim kopalnia w okolicach Klesowa), w okolicach Bitterfeld-Wolfen w Niemczech. 

Bursztyn sumatrzański – pochodzący z wyspy w Azji Południowo-Wschodniej, w Archipelagu Malajskim – jest stosunkowo młody, jego wiek szacuje się na 17–30 mln lat. Na ekspozycji w Muzeum Bursztynu prezentowany będzie największy okaz na świecie – 68-kilogramowa bryła bursztynu z Sumatry – który wystawiony na działanie promieni UV świeci na… niebiesko.

Złoża bursztynu meksykańskiego znajdujące się w południowo-zachodniej części Ameryki Północnej, powstały w epokach oligocenu i miocenu (era kenozoiczna), trwających od 34 do 5 mln lat temu.

Największą karierę medialną zrobił bursztyn dominikański, choć przez prawdziwy przypadek. W „Parku Jurajskim” (1993) Stevena Spielberga DNA dinozaurów pozyskano z bursztynów, a dokładnie z ciał owadów zatopionych w żywicy, a żywiących się krwią dinozaurów. – Tyle że inkluzje są w środku puste, więc pozyskanie DNA nie jest możliwe – wizję reżysera demaskuje Renata Adamowicz. – Ciało zalane żywicą traci wodę, wysycha i wypełnia się gazem powstałym w wyniku reakcji chemicznych zachodzących między tkankami a żywicą. Stwardniała wokół zwierzęcia żywica działa jak forma i zachowuje jego pierwotne kształty, dlatego puste ciało się nie zapada. Jeszcze grubszymi nićmi szyta jest ikonografia. – W filmie wykorzystano bursztyn z Dominikany, który ma około 23 milionów lat, a dinozaury żyły około 200 milionów lat temu – dodaje Renata Adamowicz.

Gdzie dziś znajdowany jest bursztyn? – Naturalne okazy bursztynu znajdowane są dziś w wodzie lub ziemi i mają różnorodne formy. Żywica spływająca z pnia drzewa, a później transportowana przez lodowiec traciła pierwotny kształt, ulegała zmianom i uszkodzeniom. Najczęściej kawałki bursztynu mają bardzo nieregularne kształty. Często są to fragmenty ukruszone z większej całości – opowiada Bartłomiej Kentzer, opiekun kolekcji przyrodniczej Muzeum Bursztynu. 

Bryły powyżej jednego kilograma są rzadkie. Największym okazem w kolekcji Muzeum Bursztynu jest bursztyn wydobyty z ziemi o masie niemal 4,5 kg. Najokazalszą bryłą w polskich kolekcjach muzealnych wyłowioną z morza jest również okaz ze zbiorów Muzeum Bursztynu, o masie niemal 2,8 kg. Rybacy wyłowili go w okolicach Półwyspu Helskiego.

Inkluzja gekona w bursztynie bałtyckim (nowe Muzeum Bursztynu w Gdańsku, Jonas Damzen, mat MG)