Podczas II wojny światowej na Mierzei Wiślanej trwały ciężkie walki. Wojska III Rzeszy wyjątkowo długo się broniły. Te zacięte bitwy do dziś pozostawiły swój ślad w tym regionie Polski. Przez lata poszukiwacze historii znajdowali w lasach powojenne pozostałości. Zresztą wielu z nich cały czas zajmuje się tym fachem. Chodzą z wykrywaczami metalu, mając nadzieję, że uda im się znaleźć coś wyjątkowego.
Sztutowskie znalezisko. Fot. Mariusz Skwarzec
Zardzewiały właz w Sztutowie?
Co jakiś czas jesteśmy świadkami różnych znalezisk. Na jedno z nich natrafił Mariusz Skwarzec, który jako pierwszy opublikował w grupie I love Mierzeja Wiślana interesujące fotografie.
– W Sztutowie, zejście między 56-57, przy flaucie leży metr od brzegu jakiś mocno zardzewiały właz, około metr średnicy, może to być coś większego, próbowałem trochę to odkopać, jednak zrezygnowałem ze względów bezpieczeństwa – wyjaśnia Mariusz Skwarzec.
Tematem natychmiast zainteresowali się inni internauci, zastawiając się, co to może być. - „Druga wojna zostawiła nam bardzo dużo takich ciekawostek”, „Wejście do bursztynowej komnaty”, „Tyle krzyku o nic... Zwykła beczka z iperytem” - czytamy komentarze pod postem.
Czy tajemnica zostanie wyjaśniona? Fot. Darek Malinowski
Czołg w wodzie?
Znalezisko jest tak intrygujące, że to zachęciło kolejnych poszukiwaczy, aby sprawdzić, co dokładnie znajduje się na plaży w Sztutowie. Pojawiały się sugestie, że może to być nawet czołg. Okazało się też, że po kilku dniach wspomniany element zmienił kolor. W dyskusji wziął udział Olaf Popkiewicz, archeolog znany z programu „Poszukiwacze historii”.
– Zmartwię Was. To nie jest właz od czołgu – zwraca uwagę, dodając jednocześnie, iż zmiana koloru może być spowodowana tzw. odbiciem korozji.
Faktycznie. Wiele osób przy pomocy różnych narzędzi sprawdzało ten element i to może być powód, że po jakimś czasie sczerniał.
Zagadka wciąż jest nieodkryta, a my z wielkim zainteresowaniem będziemy śledzić dalsze wydarzenia. Z pewnością do tego tematu jeszcze powrócimy.
Zainteresował Cię ten temat?
Weź udział w dyskusji pod postem - kliknij tutaj
Zobacz znalezisko na filmie - kliknij tutaj