Co to za pierścień? Księżycowe halo na niebie
5
(cw)
Poszukiwacze bursztynu na Mierzei Wiślanej zauważyli na niebie ciekawe zjawisko. Wokół księżyca pojawił się biały pierścień. Zdjęcia zostały opublikowane 15 stycznia 2022 r. w grupie I love Mierzeja Wiślana.

Księżycowe halo na niebie. Fot. Hello Mierzeja

 

Interesujące zjawisko

Użytkownik „Patryk Patryk” opublikował w grupie I love Mierzeja Wiślana kilka unikalnych zdjęć, które wykonał na plaży późnym wieczorem. Zauważył na niebie wokół księżyca biały pierścień.

Bursztynów nie widać, ale za to coś albo z księżycem, albo z moim aparatem nie tak – zastanawiał się. 

Wątpliwości rozwiali komentujący post, wyjaśniając, że jest to księżycowe halo. „Dziś jest księżycowe halo. Piękne zdjęcia”, „Piękne halo”, „Wspaniale”, „Zdecydowanie przepiękne księżycowe halo” – czytamy komentarze pod postem.

Księżycowe halo. Fot. Patryk Patryk

 

Czym jest efekt halo?

Halo pochodzi od greckiego słowa hálos, co oznacza tarczę słoneczną. Jest zjawiskiem optycznym powstającym w atmosferze ziemskiej. Świetlisty pierścień, który pojawia się wokół słońca lub księżyca jest biały, ale może też przybierać kolory tęczy.

Zjawisko powstaje na skutek załamania się światła na kryształkach lodu, znajdujących się we mgle lodowej lub chmurach pierzastych. Halo można zobaczyć na niebie nie tylko nocą, ale również w ciągu dnia i to przez cały rok.