Czterej pancerni i pies. Wystawa w Sztutowie
Wszystkich sympatyków serialu „Czterej pancerni i pies" zapraszamy na wystawę, która znajduje się w Bibliotece Publicznej w Sztutowie przy ulicy Szkolnej 13. Przypominamy, że na sztutowskim moście nagrywano 16. odcinek pt. „Daleki patrol”. 

Sztutowska wystawa pamiątek z serialu. Fot. EoN Marcin Wolski

 

Jest to kolekcja stowarzyszenia klubu pancernych. Na jej zbiory składają się przedmioty oraz rekwizyty z okresu realizacji serialu, a także czasu porealizacyjnego. Bezpośrednio po emisji pierwszej serii dzieło reżysera Konrada Nałęckiego stało się bardzo popularne, dlatego pojawiły się różne gadżety związane z serialem. Od teraz do końca wakacji można je oglądać w sztutowskiej bibliotece.

Do ciekawszych zbiorów należy bez wątpienia replika kurtki postaci granej przez Włodzimierza Pressa, czyli serialowego Grigorija, kierowcy czołgu T34 Rudy. Lokalnym akcentem wystawy jest zdjęcie Janka i Marusi z autografem Janusza Gajosa i Franciszka Pieczki, które jesienią 1968 roku artyści przekazali podczas wizyty w sztutowskim domu dziecka jej wychowankom.

Na wystawie znajdziemy ponadto różne wydania książki Janusza Przymanowskiego "Czterej pancerni i pies” (nie tylko polskojęzyczne). Poza tym można obejrzeć wiele zdjęć z filmu oraz kadrów autorstwa operatora Romualda Kropata. Uwagę zwiedzających z pewnością przyciągną hełmofony czołgowe, proporczyki, breloczki, pocztówki, przypinki, wycinki z gazet, plakaty itd. W bibliotecznej galerii również znajdziemy kadry związane bezpośrednio z odcinkami serialu kręconymi na Mierzei Wiślanej w październiku 1968 roku.

 
Źródło: Gmina Sztutowo

 

Zobacz galerię zdjęć