Foka na plaży. Jak się zachować?
6
(cw)
Idąc po plaży widzisz leżącą fokę? Zastanawiasz się co zrobić? Iść dalej czy zainteresować się zaistniałą sytuacją? Nie bądź obojętny!

Na polskim wybrzeżu najczęściej możemy spotkać fokę szarą. To najliczniejsza populacja. Na zdjęciu Mikoszewo. Fot. Hello Mierzeja

 

Foki w Bałtyku

W Morzu Bałtyckim występuje kilka rodzajów fok: szara, obrączkowana i pospolita. 

Najliczniejsza grupa stanowiąca aż 70 proc. populacji gatunku to foka szara, której w Bałtyku jest około 30 tys. sztuk. To właśnie ją najczęściej możemy spotkać na polskim wybrzeżu. Warto wiedzieć, że młode foki szare można rozpoznać po tym, iż mają białe futro. tzw. lanugo. Według informacji WWF Polska, co roku w wyniku przyłowu może ginąć ponad 2 tys. osobników. Przyłów to przypadkowe zaplątanie się w rybackie sieci. Zwierzęta nie mogą się z nich wydostać, by zaczerpnąć powietrza i w konsekwencji toną. Ofiarami przyłowu są najczęściej młode, jeszcze niedoświadczone foki.

Najmniejszą foką jest ta o nazwie obrączkowana. Jest to gatunek arktyczny występujący w północnej części Bałtyku, który potrzebuje śniegu i lodu, niezbędnych do celów rozrodczych. Zrozumiałe jest zatem, że zmiany klimatyczne, a co za tym idzie ciepłe zimy są dla nich bardzo uciążliwe. Jej liczebność szacuje się na około 15-20 tys. sztuk.

Wbrew pozorom, najmniej licznym gatunkiem jest foka pospolita. Szacuje się, że liczba osobników wynosi zaledwie około 1 tys. Jest nazywa Celebrytką, ze względu na fakt, że nie jest płochliwa i akceptuje plażowe otoczenie. Nie boi się turystów, którzy nierzadko próbują podchodzić do niej, robić sobie z nią zdjęcia czy nawet ją karmić. 

Jeśli zobaczysz na plaży fokę, nie bądź obojętny. Plaża w Piaskach. Fot. Hello Mierzeja

 

Gdy spotkasz fokę?

Może zdarzyć się, że spacerując po plaży spotkasz fokę. Co wtedy zrobić? Jak się zachować?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że foka jest zwierzęciem dzikim, dlatego podchodzenie do niej może skończyć się nieprzyjemną sytuacją. Foka może cię boleśnie ugryźć. Warto też wziąć pod uwagę, że może przenosić różne choroby. W żadnym wypadku nie wyganiaj foki do wody. Są one związane z lądem, dlatego też wychodzą z wody, aby odpocząć, wysuszyć swoje futro czy urodzić potomstwo. Foka może być też w złej kondycji zdrowotnej lub może być ranna. Nie ignoruj tego! 

Zadzwoń na numer Błękitnego Patrolu WWF albo do Stacji Morskiej w Helu. Do czasu przyjazdu odpowiednich służb zabezpiecz miejsce pobytu foki. Nie pozwalaj podchodzić do niej innym ludziom ani zwierzętom. 

 

Pamiętaj:

  • Zachowaj dystans

  • Nie wyganiaj foki do wody

  • Nie bądź obojętny

  • Nie dopuszczaj innych ludzi ani zwierząt

  • Zadzwoń na numer Błękitnego Patrolu WWF (795 536 009) lub Stacji Morskiej w Helu (601 889 940)