Ranking opłat klimatycznych 2024
Serwis PSUR.pl przeprowadził szczegółowy ranking opłat klimatycznych nad polskim morzem? Zobaczcie jak wypadła Mierzeja Wiślana.

Plaża w Stegnie

 

Opłata klimatyczna, znana jako opłata miejscowa lub uzdrowiskowa, jest dodatkowym podatkiem pobieranym przez gminy na rzecz utrzymania i ochrony walorów środowiskowych. W artykule przyjrzymy się szczegółowo wynikom rankingu dla gmin Stegna, Sztutowo i Krynica Morska oraz porównamy je z innymi gminami nadmorskimi.

 

Ranking 2024

Serwis PSUR.pl już po raz dwunasty opublikował ranking opłat klimatycznych nad polskim morzem, porównując opłaty w różnych gminach. W rankingu oceniano opłaty dla trzech scenariuszy pobytu:

• 7-dniowy pobyt rodziców z dzieckiem poniżej 1 roku życia
• 14-dniowy pobyt rodziców z dwójką dzieci (2 i 5 lat)
• 14-dniowy pobyt rodziców z trójką dzieci (8, 10 i 12 lat)
 

Plaża w Sztutowie


Gmina Stegna
Gmina, obejmująca miejscowości takie jak Jantar, Junoszyno, Mikoszewo i Stegna, oferuje umiarkowane stawki opłat klimatycznych.

Szczegóły opłat
• 7-dniowy pobyt rodziców z dzieckiem poniżej 1 roku życia: 42 zł
• 14-dniowy pobyt rodziców z dwójką dzieci (2 i 5 lat): 112 zł
• 14-dniowy pobyt rodziców z trójką dzieci (8, 10 i 12 lat): 140 zł

Analiza
Gmina Stegna, z opłatą 294 zł za wszystkie trzy scenariusze, plasuje się na 5. miejscu w rankingu PSUR.pl, co czyni ją przystępną opcją dla rodzin szukających umiarkowanych cenowo wakacji nad morzem.

 

Gmina Sztutowo

Gmina, obejmująca miejscowości Kąty Rybackie, Kobyla Kępa, Skowronki i Sztutowo, oferuje jedne z najniższych opłat klimatycznych w regionie.

Szczegóły opłat
• 7-dniowy pobyt rodziców z dzieckiem poniżej 1 roku życia: 31,50 zł
• 14-dniowy pobyt rodziców z dwójką dzieci (2 i 5 lat): 84 zł
• 14-dniowy pobyt rodziców z trójką dzieci (8, 10 i 12 lat): 105 zł

Analiza
Gmina Sztutowo, z opłatą 220,50 zł za wszystkie trzy scenariusze, zajmuje wysokie 3. miejsce w rankingu PSUR.pl, co czyni ją jedną z najbardziej przystępnych cenowo opcji na polskim wybrzeżu.

 

Gmina Krynica Morska

Gmina, obejmująca Krynicę Morską, Piaski i Przebrno, jest popularnym miejscem turystycznym z nieco wyższymi opłatami klimatycznymi.

Szczegóły opłat
• 7-dniowy pobyt rodziców z dzieckiem poniżej 1 roku życia: 52,50 zł
• 14-dniowy pobyt rodziców z dwójką dzieci (2 i 5 lat): 140 zł
• 14-dniowy pobyt rodziców z trójką dzieci (8, 10 i 12 lat): 175 zł

Analiza
Gmina Krynica Morska, z opłatą 367,50 zł za wszystkie trzy scenariusze, zajmuje wysokie 6. miejsce w rankingu PSUR.pl, co czyni ją minimalnie droższą opcją w porównaniu do gmin Stegna i Sztutowo, ale wciąż niezwykle popularną ze względu na swoje wyjątkowe atrakcje turystyczne.

Plaża w Krynicy Morskiej

 

Porównanie z innymi gminami

Warto wspomnieć, że w rankingu PSUR.pl znalazły się także inne gminy nadmorskie, takie jak gmina Będzino i gmina Puck, które w ogóle nie pobierają opłaty klimatycznej, co czyni je przyjaznymi cenowo opcjami nad Bałtykiem. Z drugiej strony, gminy takie jak Sopot, Kołobrzeg i Świnoujście mają jedne z najwyższych opłat.

 

Ranking pierwszej piątki

Gminom, które zajęły pięć pierwszych miejsc w rankingu, została przyznana odznaka "Gmina z niską opłatą klimatyczną 2024”.

1. Gmina Będzino oraz Gmina Puck- brak opłaty
2. Gmina Kołobrzeg (poza miastem) - 217 zł
3. Gmina Sztutowo - 220,50 zł
4. Gmina Kosakowo - 264,60 zł
5. Gminy: Stegna, Choczewo, Darłowo (poza obszarem uzdrowiskowym), Sianów - 294 zł

6. Krynica Morska - 367,50


Pełny ranking opłat klimatycznych wraz z dodatkowymi informacjami można znaleźć na stronie PSUR.pl, gdzie dostępny jest również kalkulator opłat klimatycznych dla poszczególnych miejscowości.