Spacer krajobrazowy po Mierzei Wiślanej

20 października br. będziemy obchodzić Dzień Krajobrazu, który został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Polski, a dokładnie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Data nie jest przypadkowa, gdyż to właśnie tego dnia podpisano Europejską Konwencję Krajobrazową.

20 października na Mierzei Wiślanej odbędzie się specjalny spacer krajobrazowy z okazji Dnia Krajobrazu

 

Dzień Krajobrazu 2021

Ideą tego dnia będzie przede wszystkim docenienie przestrzeni przyrodniczych, rolniczych i miejskich. I nie chodzi tylko o sferę wzrokową, by je móc podziwiać. Również o to, by wpływały one na nasze samopoczucie, poprawiając nam nastrój. Warto też wiedzieć, że mają one istotne znaczenie środowiskowe. Można tu wymienić np. ochronę przeciwpożarową, napowietrzanie miast czy regulowanie temperatur. 

Niestety, ale przez wiele nieodpowiedzialnych działań otwarte krajobrazy zanikają. Wystarczy wymienić tu osadnictwo czy rozproszoną zabudowę. To wszystko ma wpływ na krajobraz. Dlatego należy wzmocnić wszelkie działania w kierunku ochrony otwartych krajobrazów w miastach, na terenach rolniczych i obszarach mających wartość przyrodniczą.

 

 

Spacer po Mierzei Wiślanej

Z okazji Dnia Krajobrazu odbędzie się spacer, którego hasłem przewodnim będzie „Krajobraz otwarty Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana i jego otuliny”. Organizatorem akcji jest Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana.

Na mierzei jest wiele miejsc, w których możemy idealnie poczuć przestrzeń. Na przykład na plaży, wydmach nadmorskich czy w okolicach Zalewu Wiślanego. – Otwarte krajobrazy rolnicze to dominanty krajobrazu żuławskiej części otuliny parku oraz jego południowo-zachodniego fragmentu w okolicy Kątów Rybackich, czy też polderu Przebrno – czytamy w specjalnym komunikacie.

Spacer będzie wyjątkowym wydarzeniem, podczas którego będzie można poznać specyfikę krajobrazu Żuław Wiślanych (teraz i kiedyś), zmiany wynikające z gospodarki człowieka oraz działania na rzecz ochrony przyrody i środowiska oraz ochrony krajobrazu kulturowego podejmowane przez Park.

 

Gdzie i kiedy?

Spacer rozpocznie się 20 października o godz. 10.30 na parkingu leśnym – miejsce odpoczynku na trasie szlaku rowerowego R10 (naprzeciwko leśniczówki „Kąty Rybackie”, ul. Zalewowa 20). Zakończenie planowane jest na godzinę 13.30 w miejscu rozpoczęcia. Trasa będzie obejmowała Kąty Rybackie, lokalne drogi, ujście Wisły Królewieckiej i obrzeża Zalewu Wiślanego. Łącznie około 9 km.

Zapisy i informacje: