Wiosenne żniwa, czyli połowy śledzi
Wiosna to czas, gdy rozpoczynają się „śledziowe żniwa”. Gdy ustępuje lód, a temperatura wody w Zalewie Wiślanym podnosi się, te popularne ryby rozpoczynają migrację do tego akwenu poprzez Cieśninę Piławską. Wtedy wielu rybaków, w ciągu zaledwie kilku tygodni połowów, osiąga nawet połowę rocznych przychodów. Nic dziwnego, że to tak wyczekiwany okres w roku.

Nad Zalewem Wiślanym, Krynica Morska

 

Ubiegłe lata „śledziowych żniw” był zarówno tłuste, jak i chude. W jednym roku bywało, że jeden kuter w ciągu dnia mógł złowić nawet 15 ton ryb, podczas gdy w drugim drastycznie spadła ilość i wielkość ławic. Jakie będą „plony” w tym roku, na razie nie wiadomo.  

 

Kraina śledzia

Zalew Wiślany jest najważniejszym akwenem rozrodczym śledzia na polskim wybrzeżu. Najlepsze łowiska znajdują się przy wschodniej granicy polskiej części Zalewu – począwszy od miejscowości Piaski, aż po Krynicę Morską oraz od Nowej Pasłęki po Tolkmicko.

Nowe śledzie przychodzą na świat od marca do maja, a szczyt rozrodczy przypada na kwiecień. Ważna jest temperatura wody. Rybacy wiedzą, że ławice zaczynają być aktywne, gdy temperatura wody wynosi około 6–8°C. Potem, gdy śledzie złożą już ikrę odpływają z Zalewu Wiślanego, gdy temperatura w akwenie oscyluje w okolicach 12°C. Krótkie tarło powoduje, że połowy śledzia to bardzo intensywny okres.

 

Z czym na śledzia?

Najpopularniejszym, najskuteczniejszym narzędziem rybackim są niewody stawne, czyli stawniki, w które wpadają śledzie, po czym są wyławiane do specjalnych łodzi. W dawnych czasach stosowano inne pułapki – żaki - ale ta metoda była bardzo pracochłonna.

Z pomocą funduszy unijnych rybacy dysponują o wiele lepszymi narzędziami i metodami. Na przykład dzięki pompom skrócono czas przeładunku śledzi w portach rybackich – z 4 do jednej godziny! To pozwala wypływać na „śledziowe żniwa” nawet trzy razy dziennie.

Ujście Wisły Królewieckiej do Zalewu Wiślanego

 

Logistyka śledzia

Setki ton złowionych śledzi trafiają do portów rybackich w Tolkmicku, Fromborku i Nowej Pasłęce. Tu można je kupić prosto z kutra.  Niestety, rejon Zalewu Wiślanego nie jest mocno rozwinięty pod względem przetwarzania tej popularnej ryby na miejscu. Większość ryb przewozi się do Władysławowa, Darłowa, a nawet do Koszalina, gdzie są skupywane lub przetwarzane. Ponadto bałtyckie śledzie trafiają także do zakładów spożywczych w innych rejonach Polski.

 

Święto Śledzia

Okres połowu śledzia kończy się Świętem Śledzia. Lokalna Grupa Rybacka „Zalew Wiślany”  - w celu promocji regionu - organizuje to wydarzenie wiosną lub latem. W ubiegłych latach Święto Śledzia obchodzono we Fromborku, Braniewie i w Nowej Pasłęce. W ten sposób podtrzymywana jest lokalna kultura rybacka i składany jest hołd tej rybie, jaką jest śledź.

Źródło: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku