Wybieramy rower MTB (cz. 1)
3
Tabou Polska
W grupie rowerów MTB znajdziemy zarówno modele rekreacyjne, jak i te przeznaczone dla miłośników górskiego ścigania. W tej kategorii są rowery z bardzo zróżnicowanym wyposażeniem. Podpowiemy Ci, jakie cechy roweru MTB są najważniejsze.

Jaki rower MTB wybrać?

Wybór roweru MTB nie jest łatwy — zanim podejmiesz decyzję, musisz odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań:

  • jakie trasy wybierasz najchętniej?

  • jak często jeździsz w terenie?

  • czy zależy Ci na szybkości, czy wydajności sprzętu?

  • a może szukasz uniwersalnego roweru, na którym dojedziesz do pracy, a w weekend poszalejesz w terenie?

Rowery MTB dzielą się na kilka podstawowych typów, które można podzielić ze względu na zastosowanie. Rower do jazdy rekreacyjnej będzie odpowiedni dla osób, które potrzebują roweru na weekendowe wyjazdy do lasu lub do spokojnej jazdy po utwardzonym podłożu. Jeśli chcesz się ścigać na rowerze w lesie, wybierz model XC. Dla tych, którzy jadą w teren głównie po to, aby dostarczyć sobie mocnych wrażeń podczas szybkich zjazdów, polecamy enduro. Natomiast tym, którzy poszukują uniwersalnego roweru MTB do energicznej jazdy po zróżnicowanym terenie leśnym, do gustu przypadną traile — popularnie nazywane ścieżkowcami.

Rowery MTB dzielą się na kilka podstawowych typów, które można podzielić ze względu na zastosowanie. Fot. Tabou Polska

 

Wybieramy ramę - czy rower MTB musi być lekki?

Waga roweru jest istotnym czynnikiem, ale głównie dla osób, które lubią poszaleć w lesie lub biorą udział w wyścigach XC. Dlatego też w większości przypadków przy zakupie nie kierujemy się tym parametrem. Niska waga roweru przekłada się na lepsze osiągi i większą wygodę podczas jazdy. Jednym z czynników ją warunkujących jest materiał, z jakiego wykonano ramę. Zatem powstaje pytanie — stal, aluminium czy włókno węglowe?

Stalowe ramy rowerów to dziś rzadkość — dzieje się tak ze względu na ich wysoką masę. Włókno węglowe jest ultralekkie, ale jego minusem jest cena. Rower na karbonowej ramie będzie kosztować sporo więcej niż tak samo wyposażony odpowiednik z ramą aluminiową. Dlatego to właśnie aluminium jest optymalnym materiałem ramy dla rowerów MTB. Odpowiednio uzyskany materiał pozwala na zachowanie równowagi pomiędzy niską masą a sztywnością. Trzeba pamiętać, że rama roweru MTB musi być odporna na przeciążenia. 

Interesujesz się turystyką rowerową? Przeczytaj artykuł pt. A może wypożyczyć rower na Mierzei Wiślanej?