
W grupie rowerów MTB znajdziemy zarówno modele rekreacyjne, jak i te przeznaczone dla miłośników górskiego ścigania. W tej kategorii są rowery z bardzo zróżnicowanym wyposażeniem. Podpowiemy Ci, jakie cechy roweru MTB są najważniejsze.
Jaki rower MTB wybrać?
Wybór roweru MTB nie jest łatwy — zanim podejmiesz decyzję, musisz odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań:
-
jakie trasy wybierasz najchętniej?
-
jak często jeździsz w terenie?
-
czy zależy Ci na szybkości, czy wydajności sprzętu?
-
a może szukasz uniwersalnego roweru, na którym dojedziesz do pracy, a w weekend poszalejesz w terenie?
Jaki rozmiar kół należy wybrać do roweru MTB?
Jeszcze kilkanaście lat temu dominującym rozmiarem kół MTB było 26 cali. Dziś w rowerach dla dorosłych to już rzadkość. Rowery MTB otrzymały większe koła – pojawiły się rozmiary 27,5 oraz 29 cali. Jaka jest różnica? Pierwsze co się nasuwa, to prędkość – na rowerze z dużymi kołami pojedziesz szybciej. Druga kwestia to większy obszar kontaktu opony z podłożem – nie są to duże różnice, ale wystarczają, aby utrzymać się w siodle na trudnym odcinku trasy. Naturalnie na większym kole łatwiej pokonasz przeszkody – wystające korzenie lub kamienie. Minusem dużych kół jest mniejsza zwrotność – dlatego, jeśli jesteś miłośnikiem skomplikowanych tras i agresywnej jazdy to wybierz model na mniejszych kołach.
Amortyzatory – hardtail czy full?
Hardtail to rower z amortyzowanym widelcem przednim, natomiast “full suspension” ma dodatkowy amortyzator z tyłu. Komfort jazdy na rowerze z pełnym zawieszeniem jest wyższy, ale rower jest wolniejszy. MTB w wersji “full suspension” to głównie modele typowo terenowe – trail, enduro. Amortyzatory w rowerze MTB oferują skok w zakresie od 80 mm do nawet 200 mm. Kluczową kwestią jest tutaj wybór zawieszenia dopasowanego do potrzeb i terenu, w jakim będziesz jeździł. Pamiętaj, że celem amortyzacji w rowerze jest nie tylko komfort jazdy, ale również odpowiednia trakcja kół i utrzymanie środka ciężkości w bezpiecznej, stałej pozycji. Do potrzeb jazdy rekreacyjnej optymalnym rozwiązaniem jest skok na poziomie 100 mm i amortyzator niewymagający skomplikowanej obsługi.
Interesujesz się turystyką rowerową? Przeczytaj artykuł pt. A może wypożyczyć rower na Mierzei Wiślanej?
Ciekawe miejsca: Trasa R10 w Przebrnie
Nasza rowerowa grupa na Facebooku: Rowerem przez Mierzeję Wiślaną