Wycieczka z Żuławską Koleją Dojazdową
Żuławska Kolej Dojazdowa (ŻKD) to popularna atrakcja na Mierzei Wiślanej, z której można skorzystać w tzw. sezonie. 

 

Popularna wąskotorówka 

Czy wiecie, że tory popularnej wąskotorówki mają tylko 750 mm szerokości? Normalny rozstaw szyn wynosi 1435 mm, ale ten, który zastosowano był dużo tańszy. Poza tym łatwiej go było wkomponować w krajobraz podmokłych Żuław Wiślanych. Początki tej popularnej kolei były związane z przemysłem cukrowniczym. Jesienią można było przewozić tysiące ton buraków, a wiosną – podczas roztopów - kolej stanowiła wygodną formę transportu. Obecnie długość torów kolei to raptem 10 proc. tego, co było w czasach jej świetności. 

Na trasie ŻKD od Sztutowa do Mikoszewa jest 12 przystanków –  zobacz je na mapie. Specjalnie dla wszystkich turystów przygotowaliśmy więcej informacji na temat każdej stacji - wystarczy kliknąć na wybraną, aby dowiedzieć się więcej: Prawy Brzeg WisłyMikoszewo Jantar-LeśniczówkaJantar Jantar PortJantar MłynJunoszynoStegna GdańskaStegna MorskaStegna PKSSztutowo MuzeumSztutowo

Żuławska Kolej Dojazdowa to świetna atrakcja turystyczna

 

Bufet kolejowy

Podróżni mogą skorzystać ze specjalnego wagonu koloru czerwonego, w którym jest bufet kolejowy. Można w nim zamówić gorące i zimne napoje, lody, piwo z lokalnego browaru oraz atrakcyjne gadżety kolejowe.

Bufet w Żuławskiej Kolei Dojazdowej
 

 

Cennik

Bilety na przejazd można kupić używając aplikacji moBILET w telefonie, na stronie Żuławskiej Kolei Dojazdowej lub bezpośrednio w pociągu. Wystarczy zająć miejsce w wagonie, a przyjdzie do nas konduktor, który zajmie się płatnością (można zapłacić kartą). ŻKD stosuje wszystkie ulgi ustawowe, a dzieci do lat 4 pod opieką dorosłych podróżują bezpłatnie. Na przejazd oferowane są następujące bilety:

 • jednorazowe TAM – 11 lub 16 zł w zależności od trasy, ważne są 3 godziny od chwili zakupu
 • całodniowe – 65 zł
 • weekendowe – 85 zł (sobota/niedziela)
 • na przewóz roweru – 4 zł
 • na przewóz psa – 4 zł
 
 

Warto wiedzieć:

  • na trasie ŻKD od Sztutowa do Mikoszewa jest 12 przystanków – zobacz je na mapie

  • kolej kursuje we wszystkie weekendy od 30 kwietnia do 12 czerwca, codziennie od 16 czerwca do 31 sierpnia oraz we wszystkie weekendy września 2022 r.

  • jadąc koleją możesz skorzystać ze specjalnego wagonu, w którym jest bufet

 

Rozkład jazdy:

Szczegółowy rozkład jazdy „WIOSNA 2022” - kliknij

Szczegółowy rozkład jazdy „LATO 2022” - kliknij

Szczegółowy rozkład jazdy „JESIEŃ 2022” - kliknij