Wyspa Estyjska na Zalewie Wiślanym
Budowa Wyspy Estyjskiej w centralnej części Zalewu Wiślanego - obejrzyj film i fotorelację! 

Trzeba przyznać, że budowana wyspa na Zalewie Wiślanym wygląda intrygująco. Fot Hello Mierzeja

 

W 2019 r. rozpoczęła się budowa kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej. Dzięki tej inwestycji droga morska z Zalewu Wiślanego na Bałtyk skróci się o 100 km i nie trzeba będzie korzystać z Cieśniny Piławskiej na terytorium Rosji. Jednocześnie wraz z przekopem mierzei budowana jest Wyspa Estyjska, powstająca na Zalewie Wiślanym. Znajduje się ona w okolicy Przebrna około 2 km od brzegu oraz 4,5 km od przekopu.

W jakim celu realizowane jest to przedsięwzięcie? Otóż przekop mierzei to poważna ingerencja w środowisko, dlatego w celu zrekompensowania strat postanowiono zbudować sztuczną wyspę. Trafi na nią ziemia z przekopu, a docelowo będzie ona siedliskiem dla ptaków i roślinności. Patrząc na najnowsze zdjęcia można zobaczyć, że na jej obwodzie wysypywany jest obecnie piasek, a następnie granit tworzący opaskę. Kamień jest przywożony ze Śląska do Elbląga, gdzie po przeładunku na barkę transportuje się go na Zalew Wiślany.

Kamienna opaska na obwodzie wyspy. Fot Hello Mierzeja

 

Wyspa na planie elipsy o długości osi głównych około 1 i 2 km będzie miała powierzchnię 180-200 ha. Jej obwód to 4,9 km, a wysokość będzie wynosiła 2-3 m n.p.m. Budowa ma zostać zakończona w 2022 roku, zaś proces usypywania potrwa... 10 lat!

 

Zobacz film

 

 
Obejrzyj fotorelację