Zakup apartamentu inwestycyjnego
8
Flatbook.pl
Niestabilność i wahania na światowych rynkach inwestycyjnych permanentnie spędzają sen z powiek wielu inwestorom. Jednak na naszym lokalnym rynku wciąż niebywałą popularnością cieszy się produkt inwestycyjny, jakim jest apartament dedykowany pod wynajem krótkoterminowy. 

Apartament pod wynajem to wciąż dobra inwestycja. Fot. Flatbook

 

To często wybierana przez inwestorów metoda lokowania wolnych środków, postrzegana jako stabilna dywersyfikacja źródeł przychodów, a niejednokrotnie również miejsce regularnego wypoczynku. Jest ona zdecydowanie bardziej bezpieczna niż dostępne na rynku agresywne strategie pomnażania kapitału. Ważne, aby wybierając daną grupę produktów inwestycyjnych robić to z pełną świadomością celu oraz możliwości wygenerowania z niej maksymalnego zysku.

Kupując taką nieruchomość warto rozważyć zawarcie umowy z profesjonalną firmą specjalizującą się w obsłudze najmu krótkoterminowego. Firma ta będzie zarządzała apartamentem, dbając przy tym o jego stan techniczny, obsługę gości, najem oraz marketing. Tym samym dochody wygenerowane przez nieruchomość staną się całkowicie pasywne.

Pod marką Flatbook od 5 lat zajmujemy się obsługą najmu krótkoterminowego. Posiadamy w swojej ofercie kilkadziesiąt apartamentów inwestycyjnych wynajmowanych zarówno sezonowo, jak i całorocznie. Mamy duże doświadczenie w najmie, a także obsłudze klienta. Doskonale wiemy, czego turyści oczekują, wynajmując nasze apartamenty. Jesteśmy więc w stanie wskazać,na co należy zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości inwestycyjnej dedykowanej między innymi klientom sezonowym.

W artykule przedstawimy czynniki wpływające na atrakcyjność nieruchomości z segmentu apartamentów inwestycyjnych. Doradzimy, w jaką nieruchomość najlepiej zainwestować, aby przyniosła możliwie najwyższą stopę zwrotu. Przedstawimy istotne elementy, które naszym zdaniem podnoszą wartość i atrakcyjność inwestycji. Wszystkie zaprezentowane sugestie wynikają bezpośrednio z naszego wieloletniego doświadczenia w prowadzeniu firmy Flatbook.

 

Lokalizacja

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na atrakcyjność nieruchomości jest oczywiście lokalizacja. Okolica powinna być atrakcyjna turystycznie. Kupując apartament inwestycyjny powinniśmy wziąć pod uwagę jego położenie, bliskość morza, centrum, a także infrastruktury. To wszystko staje się zachętą dla potencjalnego klienta.

Odwołując się do naszego doświadczenia w zarządzaniu, możemy jednomyślnie stwierdzić, że najczęściej w naszej recepcji pojawiają się pytania dotyczące bliskości plaży, restauracji czy środków komunikacji. Są to więc najważniejsze elementy, na które należy zwrócić uwagę, rozważając kupno apartamentu.

 

Funkcjonalność mieszkania

Po wybraniu dogodnej lokalizacji inwestycji kluczową kwestią, którą należy przeanalizować jest jej metraż oraz funkcjonalność. W najmie krótkoterminowym jednym z najbardziej pożądanych układów jest apartament dwupokojowy o powierzchni około 40 m kw. Warto pamiętać, że kilka dodatkowych metrów nie wpłynie na zwiększenie rentowności inwestycji, a niewątpliwie na starcie zwiększy nakłady finansowe. 

W skład wspomnianego apartamentu powinien wchodzić salon z aneksem kuchennym, wydzielona sypialnia z drzwiami zapewniającymi prywatność oraz łazienka. Ważnym elementem jest układ łóżek. Najlepszym rozwiązaniem jest rozkładana sofa w salonie oraz małżeńskie łóżko w sypialni. Jest to model dedykowany szerokiej gamie klientów. Dzięki takiej funkcjonalności mieszkania możemy przyjmować różnorodnych gości - od rodzin z dwójką dzieci po grupy przyjaciół. 

Elementem podnoszącym atrakcyjność mieszkania będzie również balkon lub ogród. Goście bardzo cenią sobie możliwość korzystania z nich. Wszystkie powyższe czynniki wpływają na komfort użytkowania oraz ergonomię mieszkania.

W najmie krótkoterminowym pożądanym układem jest apartament dwupokojowy o powierzchni około 40 m kw. Fot. Flatbook

 

Infrastruktura wewnętrzna

Wybierając inwestycję powinniśmy zwrócić uwagę na infrastrukturę wewnętrzną, która podnosi nie tylko wartość nieruchomości, ale także wpływa na jej atrakcyjność, a co za tym idzie większą liczbę rezerwacji. Firma Flatbook posiada w swojej ofercie między innymi apartamenty z dostępem do strefy SPA oraz basenu. Możemy przyznać, że są to apartamenty cieszące się największym zainteresowaniem.

Kolejną kwestią wpływającą na zainteresowanie wynajmem jest posiadanie dedykowanego miejsca parkingowego. Z reguły odwiedzają nas goście podróżujący autem. Warto podkreślić, że problem ze znalezieniem miejsca parkingowego na parkingu publicznym w miejscowościach turystycznych, szczególnie w szczycie sezonu, to nie lada wyzwanie. Dzięki dedykowanemu miejscu parkingowemu możemy zapewnić naszym gościom komfort oraz wyróżnić się na tle konkurencji. Niekoniecznie musi to być miejsce w hali garażowej, jednak ważne jest, aby znajdowało się ono blisko wynajmowanego apartamentu.

 

Pozostałe czynniki

Mniej istotną kwestią, ale wpływającą na atrakcyjność inwestycji, i również wartą uwagi, jest na pewno obecność windy w budynku. Wielokrotnie naszymi gośćmi są osoby niepełnosprawne oraz rodziny z małymi dziećmi zabierające na wyjazd dużo bagażu oraz wózki dziecięce. Winda jest więc dla nich dużym udogodnieniem, a bardzo często jej brak staje się powodem rezygnacji z oferty. Ponadto magnesem przyciągającym wspomnianą grupę klientów, jaką są rodziny z dziećmi, jest plac zabaw, zielone tereny wokół budynku lub inne miejsca przeznaczone dla dzieci.

Istotnym, choć drugoplanowym czynnikiem jest widok rozciągający się z okien apartamentu. Z naszego doświadczenia wynika, że turyści bardzo cenią sobie widok na rzekę, morze, naturę lub widoczną z góry panoramę miasta. Przy zakupie inwestycji wybierajmy także spokojną okolicę, która pozwoli wynajmującym na relaks i nie wpłynie na późniejsze opinie gości o naszym obiekcie.

Odwołując się do naszego doświadczenia w prowadzeniu firmy Flatbook, zapewniamy, że wszystkie wyżej wymienione czynniki mają znaczny wpływ na atrakcyjność oferowanej nieruchomości, a także zapewniają dużą elastyczność w stworzeniu oferty, która ma dotrzeć do jak największej liczby klientów. Stopa zwrotu jest wówczas wyższa, a zrealizowana inwestycja bardziej opłacalna.

Przed zakupem apartamentu inwestycyjnego warto poradzić się specjalistów. Fot. Flatbook

 

Chcesz dowiedzieć się więcej przed zakupem nieruchomości? Zastanawiasz się, jaką stopę zwrotu uzyskasz ze swojego apartamentu? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą Ci nasi eksperci.

Sprawdź nas na: flatbook.pl, Booking. com, Google business, Facebook, Instagram (Flatbookpl)