O miejscowości

Morze, staw, Mini ZOO i wiele innych

Jantar położony na Mierzei Wiślanej to wieś turystyczna w województwie pomorskim i gminie Stegna (powiat nowodworski). Co ciekawe i nie każdy o tym wie, samo słowo Jantar w języku litewskim oznacza bursztyn. Nazwa ta idealnie pasuje do tego miejsca, gdyż to właśnie tu oraz w sąsiednim Mikoszewie amatorzy zajmujący się poszukiwaniem drogocennego kruszca spędzają długie godziny. Nie bez powodu zatem odbywają się w Jantarze Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu

Historycznie informacje o Jantarze sięgają roku 1400. Czas wielkiej wojny z zakonem krzyżackim (1409-1411) to liczne grabieże. Wtedy to Jantar został mocno zniszczony. Po II pokoju toruńskim zawartym między Polską a zakonem krzyżackim wieś trafiła pod rządy Gdańska. Interesujący jest fakt, iż w latach 1945-1947 wieś nazywała się Paców, ale finalnie po dwóch latach wrócono do macierzystej nazwy, czyli Jantar.

Jantar zyskuje coraz większą popularność wśród turystów. Już dziś jest jednym z chętniej odwiedzanych miejsc nad morzem. Dodatkową zaletą jest jego położenie na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych.

Jantar jest jednym z bardziej popularnych kierunków wybieranych przez turystów przyjeżdżających na Mierzeję Wiślaną. Co roku w sezonie letnim piaszczyste plaże i pasmo wydm z borami sosnowymi przyciągają amatorów wypoczynku. Dla wielu z nich Jantar jest wymarzonym miejscem. Główne wejście na plażę będące jednocześnie przystanią morską z łodziami rybackimi to prawdziwy magnes. To właśnie tu gromadzą się turyści przez cały rok. W okolicy jest mnóstwo atrakcji.

Wieś leży na trasie Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Kolej ma tu trzy przystanki: Jantar Młyn, Jantar Port i Jantar. Kolejny przystanek mieści się w osadzie o nazwie Jantar Leśniczówka położonej kilkaset metrów za Jantarem. Jedną z największych atrakcji jest Mini ZOO, w którym możemy podziwiać wiele egzotycznych zwierząt, takich jak kangury, zebry, wielbłądy, piękne pawie czy unikalne gatunki kur. Zachęcamy również do pobytu nad stawem w Jantarze. To zachwycający akwen wodny o interesującej linii brzegowej i zróżnicowanej topografii dna, znajdujący się w malowniczej okolicy pośród pięknych olch. Blisko stawu mieści się "Pasieka u Strusi", gdzie poznamy wszelakie tajniki hodowli tych dużych ptaków. Przez Jantar przebiega również trasa rowerowa R10.

Polecamy:
Co warto zobaczyć w Jantarze
Odkryj atrakcje w Jantarze

 

Przydatne informacje:

Pogotowie ratunkowe, tel. 999
ul. Dworcowa 12, 82-100 Nowy Dwór Gdański 
tel. 55 247 22 47

Ochotnicza Straż Pożarna, tel. 998
ul. Gdańska 27a, 82-103 Jantar

Policja w Stegnie, tel. 997
ul. Gdańska 32, 82-103 Stegna
tel. 55 247 82 07

Punkt apteczny "Jantar"
ul. Gdańska 40, 82-103 Jantar

Stacja paliw
ul. Żuławska 17, 82-103 Mikoszewo
ul. Gdańska 9, 82-103 Stegna

Lokalna Organizacja Turystyczna "Jantarowe Wybrzeże"
ul. Gdańska 60, 82-103 Stegna
tel. 55 24 786 92

Udostępnij tę stronę: