O miejscowości

Spokój, piękne widoki i naturalne środowisko

Mikoszewo to wieś turystyczna znajdująca się w województwie pomorskim i gminie Stegna (powiat nowodworski), położona po wschodniej stronie ujścia Wisły. To piękne miejsce, wcześniej znane z działalności rolniczej, dziś kojarzy się głównie z turystyką. Tu też jest wejście na plażę numer 90, ostatnie na Mierzei Wiślanej. Przekop Wisły powstały w latach 1891-1895 poprzez wykopanie nowego koryta rzeki na odcinku od Przegaliny do Zatoki Gdańskiej, obecnie stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych w tym regionie. 

Z nazwą Mikoszewo związana jest pewna legenda. Otóż bogaty szlachcic, goszczący na swoich włościach wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego, urządził na jego cześć prawdziwą ucztę. Jednak zamiast krzeseł użył beczek wypełnionych po brzegi złotem i to właśnie na nich posadził przybyłych gości. Część z tych beczek została wyrzucona do Wisły na poczet odkupienia grzechów Niklasa.

Liczne interesujące miejsca w Mikoszewie nie bez powodu przyciągają turystów, którzy w poszukiwaniu spokoju, pięknych widoków i naturalnego środowiska odnaleźli tu swoją ostoję. W 1991 roku powstał rezerwat Mewia Łacha zajmujący 150 ha (19 ha znajduje się na terenie Wyspy Sobieszewskiej w Gdańsku), w którym ptaki znalazły bezpiecznie schronienie podczas lęgów i wędrówek. Co ciekawe, Mewia Łacha to jedyny rezerwat w Polsce, w którym stale występują foki. Z kolei jezioro Mikoszewskie jako zamknięty zbiornik wodny stworzyło idealne warunki dla bobrów, mających tu swoje żeremia. 

Mikoszewo jest przeciwieństwem nadmorskich kurortów. Tu zaznasz nie tylko ukojenia, ale przede wszystkim będziesz mógł obcować z naturą w sposób wyjątkowy. To jedno z najcudowniejszych miejsc na Mierzei Wiślanej, które regularnie zyskuje nowych entuzjastów. Jeśli jeszcze tu nie byłeś, to najwyższy czas to zrobić. 

Atrakcji w Mikoszewie jest niemało, a do najważniejszych z nich należy zaliczyć kursujący w sezonie letnim prom linowy do Świbna, którym przeprawa na drugą stronę Wisły zajmuje ok. 5 minut. Jego napęd stanowi płynący obok statek-holownik. Tradycja pływania promu między Świbnem a Mikoszewem sięga roku 1895, kiedy to przekopano nowe ujście Wisły i zaistniała potrzeba komunikacji wodnej. Przeprawa promowa na obecnym odcinku działa od 1945 r. Warto wspomnieć także o Żuławskiej Kolei Dojazdowej (tzw. wąskotorówka) kursującej w okresie letnim do Sztutowa oraz Nowego Dworu Gdańskiego. Kolej ma w Mikoszewie dwa przystanki o nazwie: Mikoszewo oraz Prawy Brzeg Wisły. Ten drugi mieści się za kościołem i jest ostatnim przystankiem na trasie (tu kolej zawraca). Przez Mikoszewo przebiega także trasa rowerowa R10.

Polecamy:
Co warto zobaczyć w Mikoszewie
Odkryj atrakcje w Mikoszewie

 

Przydatne informacje:

Pogotowie ratunkowe, tel. 999
ul. Dworcowa 12, 82-100 Nowy Dwór Gdański 
tel. 55 247 22 47

Ochotnicza Straż Pożarna, tel. 998
ul. Gdańska 64, 82-103 Mikoszewo

Policja w Stegnie, tel. 997
ul. Gdańska 32, 82-103 Stegna
tel. 55 247 82 07

Punkt apteczny "Jantar"
ul. Gdańska 40, 82-103 Jantar

Stacja paliw
ul. Żuławska 17, 82-103 Mikoszewo
ul. Gdańska 9, 82-103 Stegna

Lokalna Organizacja Turystyczna "Jantarowe Wybrzeże"
ul. Gdańska 60, 82-103 Stegna
tel. 55 24 786 92

Udostępnij tę stronę: