Żuławki 33, 82-103 Żuławki (gmina Stegna)
Dodaj do planowanej podróży
8

Żuławskie domy podcieniowe to symbol dawnej architektury. Nie tylko przyciągają naszą uwagę, ale zastanawiają i inspirują. Ich najważniejszym elementem jest podcień, czyli podparte piętro na filarach. Rolą podcieni była przede wszystkim funkcja reprezentacyjna, chociaż często miały też inne przeznaczenie. Warto wiedzieć, że właścicielem takiego domu był ktoś o wysokim statusie społecznym. 

Prezentowany budynek nr 68 mieści się w Żuławkach, wiosce w powiecie nowodworskim i gminie Stegna. Został wzniesiony w 1803 r. dla Izaaka Schultza przez Piotra Loewena, znanego budowniczego żuławskiego. Loewen ma w swoim portfolio też inne domy podcieniowe, które mają wiele cech wspólnych, np. bryła, architektura zewnętrzna, rzut poziomy czy różne formy dekoracyjne.

Ściany domu nr 68 zostały zbudowane z belek drewnianych na podmurówce ceglanej. Z kolei piętro nad podcieniem jest w formie szkieletu drewnianego wypełnionego cegłą. Ten obiekt znajduje się przy samej drodze, dlatego jadąc na Mierzeję Wiślaną nie sposób go przeoczyć. Obecnie – jak patrzymy na domy podcieniowe – podziwiamy ze zdumieniem ich kształt i ówczesne budownictwo.

Udostępnij tę stronę: