ul. Teleexpressu 2, 82-120 Krynica Morska
Dodaj do planowanej podróży
24

W 1872 r. niemieccy przedsiębiorcy z Elbląga powołali Spółkę A.G.S.K. - Seebad Kahlberg, czyli Kąpielisko Morskie Krynica. W 1905 r. firma ta podjęła decyzję o wybudowaniu domu kuracyjnego o nazwie hotel Kaiserhof. Projekt był o tyle ciekawy, że miał być to pierwszy na świecie budynek na wierzchołku wydmy. 

Budowę zrealizowano wedle najwyższych standardów techniki i wyposażenia, stosując konstrukcję drewnianą. Kilka lat później, czyli w 1917 r. przekształcono go na lazaret niemieckiej XX Armii Olsztyn. W kolei w czasie II wojny światowej obiekt ten pełnił rolę domu wypoczynkowego Wehrmachtu. Co ciekawe, w latach 1946-1952 zamontowano na wieży budynku – najwyższym punkcie zabudowy na mierzei - latarnię morską. W czasie PRL'u, kiedy to obiektem zarządzał Fundusz Wczasów Pracowniczych, nazwa ośrodka została zmieniona na „Bałtyk”. 

Trzeba zwrócić uwagę, iż Kaiserhof Bałtyk zarówno przed, jak i po II wojnie światowej był popularnym miejscem noclegowo-rozrywkowym. Korzystali z niego prominentni przedstawiciele świata polityki, kultury oraz biznesu. 

Przemiany ustrojowe, od końca lat 80., spowodowały, że ten niegdyś ulubiony obiekt wielu oficjeli chylił się ku ruinie. Dopiero w latach 90. nieruchomość przejęli inwestorzy prywatni. Budynek został całkowicie rozebrany, a w jego miejscu powstał zupełnie nowy w konstrukcji betonowej, na wzór pierwotnej architektury. 

Rozpoczęta w 1999 r. budowa trwała kilkanaście lat. Jej ukończenie uniemożliwiły powody finansowe. Następnie Kaiserhof trafił w ręce zarządu komisarycznego i kolejny raz tak jak w latach 80. popadał w całkowite zaniedbanie. 

Od 2018 r. jego właścicielem jest Spółka „Hotel Rooms & Apartaments POLARIS”. Kaiserhof pełni obecnie funkcje apartamentowo-mieszkaniowe. Ponadto cały czas podlega renowacji, głównie ze względu za zakres prac, wielkość obiektu i popełnione wcześniej błędy projektowe. Apartamentowa część obiektu została oddana do użytkowania w 2019 r. 

Udostępnij tę stronę: