Bursztyn w twórczości Haralda Popkiewicza
24 marca o godz. 19.00 odbędzie się wernisaż wystawy pt. "Bursztyn w twórczości Haralda „Radka” Popkiewicza”, który tworzył swoje dzieła w pracowni w Mikoszewie. Wystawa potrwa do 22 maja br.

Na zdjęciu: rzeźba Karoca autorstwa Halarda Popkiewicza, ze zbiorów Muzeum Bursztynu

 

Podczas wystawy będzie można zobaczyć kilkadziesiąt prac z bursztynem, obrazy i projekty prac artysty. Wystawa będzie prezentowana w sali na parterze. Zwiedzanie w cenie biletu wstępu do Muzeum. 

➡ Harald „Radek” Popkiewicz (1944 Leszno Wielkopolskie - 2021 Mikoszewo) - artysta, nazywany przez rodzinę i przyjaciół „Radkiem”, od najmłodszych lat był zafascynowany bursztynem i morzem. W swojej pracowni, założonej w 1972 roku w Mikoszewie, tworzył biżuterię z bursztynem, która wydobywała piękno bryłki, wykorzystywała jej naturalną formę, kolor oraz fakturę. To właśnie bursztyn był natchnieniem, nadającym ostateczną formę jego pracom. Małe formy przestrzenne, które również tworzył - fantazyjne owady o wydłużonych kształtach, ludzkie postaci, wiatraki czy seria słonecznych rydwanów, dla których inspiracją był mit o powstaniu bursztynu - są wyrazem jego nieskrępowanej wyobraźni. Do ich wykonania oprócz bursztynu często wykorzystywał czarny dąb o ciekawych kształtach, wyrzucany przez morze. 

➡ Ważną rolę w jego artystycznej twórczości odgrywało także malarstwo. Powracającym motywem była przyroda, realistyczna, bujna i nieujarzmiona przez człowieka, ale również ukazywana jako odrealniony pejzaż. 

➡ Harald Popkiewicz był aktywny twórczo do końca swojego życia. 

➡ Wystawa zaprezentuje poszczególne etapy jego twórczości, ewolucję stylu oraz różnorodność zainteresowań artystycznych.

➡ Kuratorzy wystawy: Ewa Pawlęga i Eryk Popkiewicz.

 

Pamiętaj:

  • miejsce: Muzeum Bursztynu w Gdańsku
  • data: 24.03-22.05

Adres wystawy:
Muzeum Bursztynu
Wielkie Młyny 16
80-849 Gdańsk

Źródło: Muzeum Bursztynu w Gdańsku