„Foki na polskim wybrzeżu Bałtyku”. Webinar WWF Polska
Foki występują dość licznie na polskim wybrzeżu Bałtyku. Wielu z nas spacerując po plaży miało okazję je spotkać. Ale ile wiemy tak naprawdę o tych zwierzętach, które uznajemy za niezwykle sympatyczne? Zapraszamy na webinar WWF Polska, który odbędzie się 25 listopada 2021 r.

Foki w Mikoszewie na Mierzei Wiślanej

 

W Bałtyku najwięcej występuje fok szarych, których jest około 30 tys. sztuk (70 proc. populacji gatunku). Kolejna grupa to foka obrączkowana, szacowana na 15-20 tys. sztuk. Z kolei foka pospolita - wbrew pozorom - jest najmniej licznym gatunkiem. Liczba osobników wynosi około 1 tys. Warto wiedzieć, że foki przez wiele lat uważano za szkodniki. Obecnie w coraz większym stopniu zdajemy sobie sprawę, że pełnią one ważną rolę w celu zachowania równowagi ekosystemu Bałtyku.

Aby zgłębić ten temat, zapraszamy na interesujący webinar pt. „Foki na polskim wybrzeżu Bałtyku”, którego organizatorem jest WWF Polska. Dowiecie się z niego więcej o biologii gatunków występujących w Morzu Bałtyckim, o zagrożeniach czyhających na foki w wodzie i na plaży oraz o działaniach ochronnych w polskiej strefie wybrzeża. Wydarzenie jest częścią projektu ,,Ochrona ssaków i ptaków morskich - kontynuacja”, finansowanego przez Unię Europejską.

 

Poznaj szczegółowy program webinarium

Data: 25 listopada 2021 r. (czwartek), godz. 17.00-19.30

• 17.00-17.10
Przywitanie i wstęp (WWF Polska)
 
 17.10-17.30
Bałtyckie foki – biologia, stan populacji, zagrożenia i ochrona (dr Iwona Pawliczka – Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego)
 
• 17.30-17.50
Obserwacje fok na polskim wybrzeżu i monitoring w siedlisku w ujściu Przekopu Wisły (Wojciech Górski, Michał Podgórski – Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego)
 
• 17.50-18.10
Pytania, dyskusja
 
• 18.10-18.30
”Focze” interwencje w terenie – doświadczenia Błękitnego Patrolu WWF (Jan Wilkanowski – Lider Błękitnego Patrolu WWF)
 
• 18.30-18.40
Powrót do Bałtyku – ośrodek rehabilitacji fok w Stacji Morskiej w Helu (Katarzyna Kucharska, Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego)
 
• 18.40-19.00
Martwa foka na plaży – co dalej? (Konrad Wrzecionkowski – Lider Błękitnego Patrolu WWF, Woliński Park Narodowy)
 
• 19.00 -19.20
Pytania, dyskusja 
 
• 19.20-19.30
Podsumowanie i zamknięcie spotkania (WWF Polska) 
 

Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy się zarejestrować - kliknij tutaj

 

O tym warto pamiętać!

 

Wydarzenia w regionie