Poznaj Mierzeję
Wiślaną

Najwyższy czas, abyś odkrył jeden z najpiękniejszych regionów Polski!

Mierzeja Wiślana ma kształt szerokiego łuku i jest piaszczystym wałem wydmowym położonym na południowo-wschodnim brzegu Zatoki Gdańskiej.

Region ten znajduje się na terytorium Polski oraz częściowo na terenie Federacji Rosyjskiej. Oddziela Zalew Wiślany oraz Żuławy Wiślane od Zatoki Gdańskiej. Obecna nazwa „Mierzeja Wiślana”, która zastąpiła niemiecką nazwę Frische Nehrung, istnieje od roku 1950. Wcześniej używano także nazw: Mierzeja Świeża oraz Mierzeja Fryska. Szerokość mierzei nie jest wszędzie taka sama. W pobliżu Krynicy Morskiej i Piasków wynosi kilkaset metrów, a w okolicy Stegny ok. 2 km.

Mierzeja powstała na skutek odkładania się materiału piaszczystego wyłaniającego się ponad wodę. To efekt działania fal morskich i wiatru. Następnie tworzyły się wysepki, które później połączyły się w całość. Obszar wydmowy jest pokryty pięknym lasem sosnowym, dzięki czemu wydmy zostały unieruchomione. Najwyższy wzniesieniem jest Wielbłądzi Garb (49,5 m.n.p.m.), znajdujący się koło Krynicy Morskiej.

Mierzeja Wiślana jest regionem słabo zurbanizowanym. Wszystkie miejscowości będące niegdyś wioskami rybackimi, dziś pełnią głównie funkcje wypoczynkowe. Od wielu lat są bardzo popularne i największym zainteresowaniem cieszą się nie tylko w sezonie letnim. Turyści odwiedzają mierzeję praktycznie przez cały rok, mając do dyspozycji wiele prześlicznych miejsc, takich jak: Mikoszewo, Jantar Leśniczówka, Jantar, Junoszyno, Stegna, Sztutowo, Kąty Rybackie, Skowronki, Przebrno, Krynica Morska i Piaski.

Przez mierzeję przebiega droga nr 501, która krzyżuję się w Stegnie z drogą nr 502. Z Gdańska i Elbląga kursują autobusy PKS. W sezonie letnim działa Żuławska Kolej Dojazdowa (mająca na mierzei kilkanaście stacji) oraz pływa prom na trasie Świbno-Mikoszewo (na Wiśle).

 

Mierzeja Wiślana. Od Mikoszewa aż po Piaski (Nowa Karczma)

 

Odkryj wyjątkowe miejsca na Mierzei Wiślanej: 

Udostępnij tę stronę: