82-120 Krynica Morska
Dodaj do planowanej podróży
111

Mierzeja Wiślana jako wąski pas lądu położony na południowym brzegu Bałtyku oddziela Zalew Wiślany od Zatoki Gdańskiej. To właśnie tu przebiega jeden z najważniejszych szlaków migracyjnych ptaków w Europie. Ich przelot jest wymuszony przez tzw. efekt lejka. Wlatują one na wąski pas lądu, koncentrując się w tym miejscu, bo to właśnie tu Mierzeja Wiślana osiąga szerokość zaledwie 800 metrów. 

Intensyfikacja przelotów odbywa się od połowy kwietnia do połowy czerwca oraz od połowy sierpnia do połowy października. Co więcej, nie ma w Polsce drugiego takiego miejsca, by na taką skalę obserwować to zjawisko. Kilka podobnych miejsc jest w Europie, ale każde z nich służy do oglądania innych gatunków ptaków. Mierzeja Wiślana słynie z błotniaka zbożowego, myszołowa włochatego, kobuza oraz sokoła wędrownego.

By ułatwić nam obcowanie z naturą, wybudowano specjalną wieżę w celu nie tylko bezpiecznej obserwacji, ale także prowadzenia badań naukowych. Stojąc na wieży zobaczycie zarówno Zalew Wiślany, jak i morze. 

Udostępnij tę stronę: