O miejscowości

Arcy-piękny kościół i Muzeum Bursztynu

Stegna to wieś mieszcząca w województwie pomorskim na Żuławach Wiślanych i Mierzei Wiślanej. Jest tu skrzyżowanie dróg wojewódzkich nr 501 i 502. W gminie Stegna znajdują się też inne popularne miejsca znane z przepięknych plaż, takie jak Mikoszewo, Jantar czy Junoszyno. Stegna oferuje nie tylko atrakcyjne, nadmorskie położenie, ale przede wszystkim wspaniałe krajobrazy i świetny mikroklimat. Jeśli dodamy do tego piaszczyste plaże, bursztyn oraz wydmy porośnięte borami sosnowymi zrozumiemy, dlaczego region ten jest tak niezwykle popularny wśród amatorów morskiego wypoczynku.

Pierwsze informacje o Stegnie sięgają roku 1432. Wtedy były tu dwie osady – Steegen i Kobbelgrube. Jedna mieściła się niedaleko kościoła, druga nad brzegiem morza. Co ciekawe, niemieckojęzyczna nazwa Steegen pochodzi od stogu siana. Osada ta była siedliskiem rybaków. Z kolei w Kobbelgrube (nazwa wywodzi się od stadniny) znajdował się kościół. Warto wiedzieć, że lata 1773-1918 były dla Stegny czasem zaboru pruskiego. Dalsze losy tego miejsca to „pobyt” na terenie Wolnego Miasta Gdańska, następnie II wojna światowa i w końcu powrót w 1945 r. do Polski.

Stegna oferuje nie tylko atrakcyjne, nadmorskie położenie, ale przede wszystkim wspaniałe krajobrazy i świetny mikroklimat. Piaszczyste plaże, bursztyn oraz wydmy porośnięte borami sosnowymi przyciągają turystów.

Stegna wraz z całą gminą licznie przyciąga turystów przez cały rok. Atrakcji jest naprawdę sporo. Warto wspomnieć o tych najbardziej znanych, takich jak Bulwar Radiowej Jedynki, pomnik wieloryba, szachulcowy kościół rzymskokatolicki, kolejowy most obrotowy w Rybinie, stacja pomp „Chłodniewo”, wiatrak „Koźlak” w Drewnicy i wiele innych. Na plaży, zaraz przy głównym wejściu jest rybacka przystań morska. W Stegnie odbywa się wiele interesujących wystaw, m.in. Wystawa Kinder Niespodzianek, mająca w roku 2021 swoje 25-lecie. Przez wieś przebiega ponadto trasa rowerowa R10.

Stegna leży na trasie Żuławskiej Kolei Dojazdowej, mającej tu trzy przystanki: Stegna Morska, Stegna PKS i Stegna Gdańska. Przystanek jest też w sąsiednim Junoszynie, mieszczącym się między Stegną a Jantarem. 

Polecamy:
Co warto zobaczyć w Stegnie
Odkryj atrakcje w Stegnie

 

Przydatne informacje:

Pogotowie ratunkowe, tel. 999
ul. Dworcowa 12, 82-100 Nowy Dwór Gdański 
tel. 55 247 22 47

Straż pożarna, tel. 998
ul. Gdańska 7, 82-103 Stegna

Policja w Stegnie, tel. 997
ul. Gdańska 32, 82-103 Stegna
tel. 55 247 82 07

Stacja paliw
ul. Gdańska 9, 82-103 Stegna

Lokalna Organizacja Turystyczna "Jantarowe Wybrzeże"
ul. Gdańska 60, 82-103 Stegna
tel. 55 24 786 92

Udostępnij tę stronę: