#BUSratowniczy dla OSP Krynica Morska
W internecie uruchomiono zbiórkę na zakup busa ratowniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Krynicy Morskiej.

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Krynicy Morskiej

Ochotnicza Straż Pożarna w Krynicy Morskiej to zaledwie 12 ratowników, którzy w 2021 r. wzięli udział w 144 akcjach, realizując 634 osobo-godziny działań bojowych. Praca strażaków jest niezwykle specyficzna, gdyż na co dzień ochraniają oni ok. 1200 mieszkańców, a w sezonie letnim z pomocą posterunku czasowego PSP (4 strażaków) nawet do 40 000 osób przebywających na terenie gminy. 

Ze względu na odległość najbliższego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (Nowy Dwór Gdański - 40 km) czy Zespołu Ratownictwa Medycznego (Stegna - 25 km) średnio kilka razy w miesiącu zabezpieczają działania Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, służąc lekarzom i pacjentom jako wsparcie przy udzielaniu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, a także w transporcie pomiędzy śmigłowcem a miejscem udzielania pomocy, oraz w samym transporcie do śmigłowca.

Sezon wakacyjny w gminie to ponadto dodatkowy Zespół Ratownictwa Medycznego (karetka + 2 osoby), jednak z uwagi na liczbę osób przebywających na plażach, również w wakacje straż współpracuje z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym.

Straż ma problem z odpowiednim przewożeniem lekarza i poszkodowanych, zwłaszcza jeśli transport wymaga przewozu w pozycji leżącej. Dlatego uruchomiono lokalną akcję #KaretkadlaKrynicy, która z czasem zamieniła się w #BUSratowniczy. 

 

Bus ratowniczy dla OSP Krynica Morska

Akcja #BUSratowniczy to plan zakupu ok. 10-letniego minibusa, który po wprowadzeniu odpowiednich modyfikacji będzie służył do działań ratowniczych (transport poszkodowanych w pozycji leżącej i siedzącej lub na wózku) w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Z kolei po wymontowaniu siedzeń jako bus humanitarny i transportowy. Koszt zakupu busa i jego modyfikacji wyniesie ok. 75 tys. zł.

W trakcie wydarzenia #PiknikRodzinnyBezpiecznaKrynica udało się już zebrać 12 550 zł. Ponadto na ten cel zostaną przeznaczone pieniądze ze sprzedanego starego wozu bojowego. Jednak do finalizacji akcji brakuje ok. 50 tys. zł, dlatego uruchomiono w internecie specjalną zbiórkę. 

Gdy uda zgromadzić się potrzebne pieniądze, problem transportu zostanie rozwiązany i znacznie poprawi się bezpieczeństwo osób przebywających nad morzem. 

Dołącz do akcji – kliknij tutaj

Fot. OSP Krynica Morska