Czy warto odwiedzić Krynicę Morską?
4
(tekst promocyjny)
Jeśli jeszcze nigdy nie byliście w Krynicy Morskiej, z pewnością warto to nadrobić. Jest to malownicza i przepięknie położona nadmorska miejscowość na Mierzei Wiślanej.

Plaża w Krynicy Morskiej


Okolica oferuje wiele wspaniałych atrakcji, z jakich możemy korzystać nad morzem. W sezonie jest tu wielu turystów, ale z pewnością i tak łatwiej jest znaleźć zaciszne miejsce niż np. w zatłoczonym latem Sopocie. Krynica Morska to oczywiście piękna plaża, ale dlaczego jeszcze warto ją odwiedzić?

 

Urok nadmorskiego miasteczka

Krynica Morska jest niewielką miejscowością letniskową, która znajduje się w obrębie Mierzei Wiślanej. Jej populacja liczy tylko ok. 1,5 tysiąca mieszkańców, a mimo to jest to najbardziej popularny i największy kurort wakacyjny w okolicy. Swoją popularność zawdzięcza świetnemu usytuowaniu. Kurort stanowi świetną bazę wypadową do zwiedzania okolicy. W ciągu roku miasteczko jest spokojne i ciche, jednak latem tętni życiem. Infrastruktura została stworzona tak, aby jak najlepiej wykorzystywać turystyczny potencjał. Plaże Krynicy Morskiej mają 25 kilometrów długości, a w sezonie oferują aż 500-metrowe strzeżone kąpielisko.

Jak w każdej popularnej miejscowości turystycznej, znajdziemy tu bogatą i dobrze zorganizowaną bazę noclegową. Turyści w Krynicy Morskiej mogą korzystać z hoteli, niewielkich ośrodków wczasowych, campingów i pól namiotowych. Baza turystyczna jest dostosowana do potrzeb rodzin z dziećmi, będzie im dzięki temu wygodnie nawet w warunkach polowych. Campingi w Krynicy Morskiej są bezpieczne i zapewniają swobodny dostęp do łazienek, pryszniców i pomieszczeń kuchennych wyposażonych w najpotrzebniejsze sprzęty.

Latarnia morska

 

Latarnia morska i wiele więcej

Jedną z najbardziej znanych atrakcji Krynicy Morskiej jest słynna latarnia morska. Każdy turysta będący w okolicy powinien ją odwiedzić chociaż raz. Dzisiejsza latarnia stoi na miejscu podobnego budynku zburzonego w czasie II wojny światowej. Wtedy to zniszczeniu uległa latarnia z XIX wieku. Wspinaczka na górę pozwala podziwiać wspaniałą panoramę nadmorskiego krajobrazu.

Będąc w Krynicy warto też odwiedzić jej centrum. W samym sercu miasteczka znajduje się rzeźba nazywana Pomnikiem Rybaka. Upamiętnia ona pierwszych osadników, którzy przybyli tu i zamieszkali po II wojnie światowej.

Znajdziemy tu ponadto liczne atrakcje, jak Ławeczkę Zakochanych, pomniki dzików, mobilną ramkę do zdjęć czy okoliczny Wielbłądzi Garb i Górę Pirata. Krynica Morska to także m.in. port rybacki i port jachtowy - ten drugi oferuje bogatą ofertę rejsów po Zalewie Wiślanym.

Kurort jest miejscem idealnym dla fanów turystyki rowerowej. Trasa R10 wiodąca wzdłuż morza jest uwielbiana przez rowerzystów, a zwłaszcza magiczny odcinek ścieżki z widokiem na morze w Przebrnie.

Krynica Morska jest miejscowością szczególnie przyjazną dla dzieci. Znajdziemy tu dla nich sporo atrakcji. Z najmłodszymi warto odwiedzić Lunapark, centrum zabaw Bajkolandia, park linowy, pole do gry w minigolfa i wiele innych.

Oczywiście Krynica Morska to również restauracje. Nad morzem warto tradycyjnie zjeść rybę, ale również dzieci czy osoby, które nie przepadają za takimi specjałami, znajdą coś dla siebie. W sezonie nie brakuje straganów i sklepików, w których kupimy słomkowy kapelusz, pamiątkowy magnes na lodówkę czy dmuchane zabawki do pływania.

Trasa rowerowa R10, odcinek Przebrno - Krynica Morska

 

Krynica Morska i okolice

Do Krynicy Morskiej najlepiej wybrać się własnym autem. Jej lokalizacja sprzyja wycieczkom do okolicznych miejscowości nadmorskich, jest więc wygodnym punktem wypadowym na całą Mierzeję Wiślaną. Osoby nocujące w Krynicy w wygodny sposób mogą się dostać samochodem do pobliskich Piasków, w których znajduje się granica Polski z Federacją Rosyjską. Okoliczne miejsca to ponadto Kanał Żeglugowy na Mierzei Wiślanej łączący Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

Krynica Morska stanowi dobrą bazę wypadową. Warto wybrać się do Kątów Rybackich, gdzie można wypocząć na tamtejszych pięknych plażach czy pospacerować po porcie rybacko-jachtowym zlokalizowanym przy Zalewie Wiślanym.

Krynica Morska z lotu ptaka

 

Blisko jest też Sztutowo, w którym jest Muzeum Stutthof oraz Most Czterech Pancernych. Dobrym pomysłem będzie wycieczka do popularnej Stegny, gdzie można zwiedzić prywatne Muzeum Bursztynu, zobaczyć pomnik wieloryba czy pochodzić po Bulwarze Radiowej Jedynki.

Rodziny z dziećmi mogą pomyśleć o szybkiej wycieczce z Krynicy Morskiej do Jantaru. Prócz pięknych plaż można tam obejrzeć mini ZOO, zrobić sobie zdjęcie z kutrami rybackimi na plaży albo pojeździć Żuławską Koleją Dojazdową, która kursuje od Sztutowa do Mikoszewa.

Niewątpliwą atrakcją jest również Mikoszewo. To miejsce, w którym Wisła wpada do Bałtyku. Jest tu prom kursujący przez Wisłę do Świbna, dzięki czemu trasa Gdańsk - Krynica Morska skraca się o 23 kilometry.

Krynica Morska to świetny punkt początkowy wycieczek do większych miejscowości. Można się stąd wybrać do Trójmiasta, Malborka czy Elbląga. Bez problemu w okolicy znajdziemy mieszkanie na wynajem. W świetle tych faktów wydaje się, że Krynica Morska jest najlepiej położoną małą miejscowością nadmorską. Jeśli marzy nam się wyprawa po całej Mierzei, to z pewnością warto zatrzymać się na urlop właśnie tu.