Kitesurfing nad Bałtykiem – czy to sport dla ciebie?
4
(gt)
Wśród wielu rozrywek dostępnych nad polskim morzem – w tym na Mierzei Wiślanej – warto wymienić kitesurfing. Czym jest ten sport i dla kogo jest preferowany? O tym poniżej.

 

Widowiskowo wyglądający sport, jakim jest kitesurfing, sprawia wrażenie dyscypliny dla profesjonalistów. Wystarczy wspomnieć o Karolinie Winkowskiej, trzykrotnej mistrzyni świata w kitesurfingu w kategorii freestyle. Ale tak naprawdę, to zabawa dla młodszych i starszych.

 

Niezbędne podstawy

Kitesurfing nie jest trudnym sportem. To zabawa dla ludzi w różnym wieku – od 7 do … 80 i więcej lat! Wystarczy umieć pływać i posiadać przeciętną kondycję – loty odbywają się nad wodą, więc to warunki konieczne. Kolejny krok to kurs.

Podstawowy poziom - IKO 1+2 - trwa ok. 10 godzin i wymaga 2-4 wietrznych dni. Zajęcia obejmują tematy takie jak: budowa sprzętu, teoria wiatru, fizyka (spokojnie – bez wzorów i obliczeń), sterowanie, przepisy i zasady bezpieczeństwa. Cena kursu to kilkaset do tysiąca złotych.

 

Ekwipunek

Niestety, sport ten nie należy do tanich. Jest dość nowy, niszowy i nie urósł jeszcze rynek ekwipunku „z drugiej ręki”. Podobnie jak z nartami – należy przeanalizować, jak często mamy zamiar surfować. Jeśli okaże się, że na dwa tygodnie w roku, to lepiej sprzęt wypożyczyć. Jeśli częściej – warto w niego zainwestować. 

Najdroższym elementem wyposażenia - ale też o największym wpływie na jakość zabawy – jest latawiec. Początkującym radzi się wybrać model uniwersalny. Wersja zbyt profesjonalna może być za trudna w obsłudze i "psuć" frajdę. Kolejne elementy to bar, trapez z linkami, deska oraz pianka, chroniąca przed zimnem od wody. 

Ceny ekwipunku oscylują w zakresie 2300-3000 zł (używany sprzęt to mniej więcej 2000 zł). Ceny poszczególnych elementów to ok. 900 zł za bar, deska ok. 1500 zł (używana ok. 1000 zł). Za ok. 3500-4000 zł znajdziemy sprzęt na kilka sezonów.

 

Gdzie kitesurfować?

Tam, gdzie jest wiatr na otwartych zatokach, morskich plażach i uwaga: na dużych jeziorach. Poszukujemy miejsc niezasłoniętych drzewami, budynkami czy wysokimi brzegami. W takich warunkach wiatr staje się porywisty i nierówny, co bardzo utrudnia zabawę. Poziom wody dla początkujących to 1 metr – dla bezpieczeństwa. 

Kitesurferów można zobaczyć na Mierzei Wiślanej, np. w Krynicy Morskiej, Skowronkach czy Sztutowie. Natomiast najlepsze miejsca w Polsce do kitesurfingu to Półwysep Helski i Zatoka Pucka. Występują tu korzystne płycizny, piaszczyste dno, małe zasolenie wody i odpowiednio silny wiatr. 

Optymalna prędkość podmuchów powinna wynosić od 15 do 40 km/h. Do dobrej zabawy konieczna jest także gotowość do pierwszych błędów i porażek. Potem pozostaje tylko czysta satysfakcja i przyjemna rozrywka. I jak - czy to sport dla ciebie?