„FACECI ZE STALI” - program z Tomaszem Ołdziejewskim
Już 28 listopada 2023 r. na antenie HISTORY Channel odbędzie się premiera pilotowego odcinka programu „Faceci ze stali”, w którym guru bursztynnictwa Tomasz Ołdziejewski i jeden z najlepszych polskich knifemakerów Artur Szyngwelski odwiedzą pracownię Michała Sielickiego, znanego jako Trollsky.

 

Niespożyta energia, pasja, niezwykłe pomysły i świetne rzemiosło musiały w końcu eksplodować. Tak powstał program "Faceci ze stali". Tomasz Ołdziejewski, guru bursztynnictwa z Pomorza i Artur Szyngwelski, jeden z najlepszych polskich knifemakerów, wyruszą w Polskę i trafią do pracowni Michała Trollsky’ego. Tam wspólnie stworzą sztylet na specjalne zamówienie... kobiety.

- Siła HISTORY Channel w Polsce tkwi w lokalnych produkcjach. One natomiast zawdzięczają sukces charyzmatycznym bohaterom. W „Facetach ze stali” łączymy trzy niesamowite osobowości i wyjątkowe pasje. Tomasz Ołdziejewski razem z Arturem Szyngwelskim odwiedzą pracownię Trollsky’ego i stworzą niezwykłe dzieło na specjalne zamówienie. Jestem więcej niż pewna, że ta niesamowita mieszanka talentu, charyzmy i profesjonalizmu przypadnie do gustu naszym widzom. Bardzo wierzę w ten format i wierzę również, że odcinek pilotażowy spotka się z dobrym odbiorem – mówi Agnieszka Kubiak, dyrektor ds. lokalnych produkcji i kreacji w A+E Networks.

 

W pilotażowym odcinku „Facetów ze stali” Tomasz i Artur przejadą pół Polski, aby zrealizować wyjątkowe zamówienie. Panowie trafią na Śląsk, do pracowni Trollsky’ego, gdzie wykonają wysadzany bursztynami sztylet ze stali damasceńskiej. Czy nasi eksperci sprostają wymaganiom kolekcjonerki? Jak Tomasz Ołdziejewski poradzi sobie w kuźni? O tym przekonamy się 28 listopada o godz. 21.30 w telewizji HISTORY.

 

Tomasz Ołdziejewski - mieszka w Sztutowie na Mierzei Wiślanej. Bursztynem zajmuje się od zawsze. Sam zbiera go na pobliskich plażach, ale też skupuje od innych poławiaczy. Zna wszystkich drobnych zbieraczy z okolicy. Od 1988 roku zajmuje się obróbką bursztynu i, jak twierdzi, z tego surowca jest w stanie wykonać wszystko. Tworzy głównie repliki statków, m.in. Queen Mary 2, Titanic, Black Pearl, Mircea.

Pod koniec lat 90. zaczął tworzyć inne prace takie jak: szkatuły, latarnie morskie, Żuraw Gdański, samoloty, zegary oraz biżuterię. Od tamtej pory stara się sprostać każdemu, nawet najbardziej wymagającemu, zamówieniu. Wykonał kilka nietypowych zleceń – mekkę z bursztynu, szejka Kataru czy 12-kilogramowy żaglowiec. Jego prace można spotkać w wielu galeriach w Polsce – w Gdańsku, Warszawie, Krakowie oraz w wielu krajach na świecie. Jest podwójnym rekordzistą Księgi Guinnessa (za bursztynową replikę Titanica oraz latarni morskiej w Helu).

Kocha bursztyn, twierdzi, że ten „kamień” ma w sobie magię. Jak sam twierdzi dziełem jego życia jest wykonana wspólnie z Arturem Szyngwelskim replika Arki Przymierza w 5. sezonie „Złota Bałtyku”.

Artur Szyngwelski zajmuje się nożownictwem od 2013 roku. Zafascynowany Tomkiem i „Złotem Bałtyku” – był jednym z bohaterów serii. Artur korzystał z pomocy i bursztynniczej wiedzy Tomka przy tworzeniu trójzębu Neptuna i obsadzaniu bursztynów w rękojeści noża.

Trollsky, czyli Michał Sielicki, którego widzowie HISTORY mogli oglądać w programie „Wykute w ogniu”. Knifemaker – pasjonat, który porzucił pracę w korporacji i zamieszkał w lesie, gdzie z dala od zgiełku miasta może rozwijać swoje hobby. Najważniejsza jest dla niego jakość wytwarzanych narzędzi, którą nieustannie chce podnosić.

Premiera programu „Faceci ze stali” we wtorek, 28 listopada o godz. 21.30.

 

GALERIA "FACECI ZE STALI"