"World Cleanup Day" w Mikoszewie
Według danych Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku na każdych 100 metrach plaży można znaleźć średnio od 50 do 300 sztuk odpadów morskich, z czego aż 70% z nich to tworzywa sztuczne.

 

Większość śmieci znajdowanych na plażach to tworzywa sztuczne – w większości jednorazowe przedmioty związane z jedzeniem, piciem, paleniem lub opakowania przemysłowe.  80% zanieczyszczeń Bałtyku to śmieci pochodzące z lądu, spływające rzekami.

- Najwięcej mikroplastiku trafia do morza w wodach Wisły. Plastik nie ulega rozkładowi, a jedynie rozpada się na coraz mniejsze fragmenty. Te cząstki zachowują się jak małe „magnesy” przyciągając do siebie: toksyny, metale ciężkie, antybiotyki, ropopochodne, stając się bombami ekologicznymi. Plastik mylony jest przez zwierzęta morskie z pożywieniem i nie tylko zatruwa ich organizm, ale też upośledza odczuwanie głodu, skazując je na śmierć. Zwierzęta nie są w stanie go strawić. Ich żołądki są pełne plastiku, więc przestają jeść i umierają z głodu – mówi Dominik Dobrowolski, ekolog i podróżnik, który na przełomie sierpnia i września wspólnie  z ponad 11 tysiącami wolontariuszek i wolontariuszy zorganizował pierwszą akcję sprzątania całej Wisły od gór aż po morze.

 

Najlepszą formą walki z mikroplastikiem jest zapobieganie, czyli ograniczenie zużycia tworzyw i zatrzymanie odpadów na lądzie, a następnie ich poddanie recyklingowi. Wiele zależy od nas samych. Oto kilka pomysłów na to jak walczyć z mikroplastikiem:

1. Zmniejszenie zużycie jednorazowych materiałów z tworzyw!
2. Rezygnacja z napojów w plastikowych opakowaniach!
3. Ograniczenie kupowania ubrań z tworzyw na rzecz ubrań z materiałów naturalnych!
4. Ekonomiczna jazda samochodem, aby przedłużyć żywotność opon!
5. Wybieranie środków czystości, kremów, past, proszków do prania bez dodatków mikrogranulek z tworzyw!

 

Na przełomie sierpnia i września odbywała się w Polsce pierwsza edycja Akcji Czysta Wisła. Szczegóły na stronie na Facebooku.

Grupy sprzątające Wisłę i jej dopływy otrzymały mikrogranty na swoje działania. Mikrogranty ufundował Bank Credit Agricole Polska. W ramach akcji zebrano 9650 worków śmieci (110 ton odpadów). Do akcji zaangażowało się 73 gmin i miejscowości, 11 530 wolontariuszek i wolontariuszy. Posprzątano pierwszy raz w historii całą Wisłę: 1047 km od Baraniej Góry aż po Bałtyk.

 

Ostatnia akcja planowana jest na 16 września na obszarze Wisłoujścia, kiedy na całym świecie obchodzony jest "World Cleanup Day". Wolontariuszki i wolontariusze spotkają się na plaży w Mikoszewie o godz. 11.00 i posprzątają Rezerwat "Mewia Łacha".

Do akcji można dołączyćzobacz wydarzenie na Facebooku