Wydmy nad morzem – wstęp wzbroniony. Dlaczego?
Wydmy są nieodłącznym elementem morskiego krajobrazu. Nadają uroku okolicy, w której się znajdują, ale też pełnią ważną rolę. Jaką?

 

Wyróżniamy 3 rodzaje wydm: białe (są położone najbliżej plaży), szare (bardziej stabilne niż białe) oraz brunatne (niewędrujące, znajdują się najdalej od brzegu i porasta je roślinność typu krzewy i drzewa). Te wzniesienia z piasku pełnią ważną funkcję w ekosystemie i są potrzebne zarówno ludziom, jaki i roślinom oraz zwierzętom. 

 

Pierwsza funkcja wydm

Fale sztormowe i silny wiatr nie są tylko zagrożeniem na pełnym morzu. Także na lądzie potrafią wyrządzić duże szkody – zwłaszcza gdy nie ma wydm.

Przez wieki ludzie budowali swoje domostwa w cieniu piaszczystych wałów, aby chronić się przed wodą i wiatrem. Zawietrzna strona wydm pozwalała przechodzić masom powietrza ponad dachami budynków. To dzięki wydmom wiele z nich stoi do dziś.

 

Druga funkcja wydm

Także rośliny i zwierzęta znajdują tutaj schronienie przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Wiele gatunków chronionych upodobało sobie właśnie takie miejsce do życia.

Przykładem jest chociażby mikołajek nadmorski, który jest zagrożony w Północnej Europie i w Polsce, chociaż zalicza się do roślin wzmacniających wydmy. Również ptactwo lubi żerować i zamieszkiwać w takich „okolicznościach przyrody”. Przykładem jest niewielki ptaszek - sieweczka obrożna. 

 

Zagrożenie dla wydm

Największym zagrożeniem dla wydm jest człowiek. Plażowicze często traktują je jako przedłużenie plaży lub… toaletę. Dlatego od dziesiątek lat trwają starania o ochronę wydm. A jest co chronić – aż 70% polskiej linii brzegowej Bałtyku (wynoszącej 315 kilometrów brzegu morskiego i 102 kilometrów wybrzeża Zalewu Wiślanego) to wydmy. 

Każdego roku z tego obszaru wywożone są odpady, prowadzone są prace wzmacniające piaszczyste wzniesienia, wydawane są środki na edukację plażowiczów oraz na nasadzenia. Nic dziwnego, że za wchodzenie na ten delikatny obszar grożą kary od 50, poprzez 500, a na 5000 złotych kończąc. 

 

Wydarzenia w regionie

Zobacz więcej

Wydarzenia w regionie

Zobacz więcej