Dożynki Śledziowe w Kątach Rybackich
Fundacja Strefa Mocy, Gmina Sztutowo oraz firma Budimex SA zapraszają na coroczne dożynki śledziowe, które odbędą się 13 kwietnia 2024 r. w porcie w Kątach Rybackich.

Nad Zalewem Wiślanym

 

Zalew Wiślany, najważniejsze miejsce rozrodu śledzia na polskim wybrzeżu, gromadzi największe ławice. Te popularne ryby rozpoczynają migrację do tego akwenu poprzez Cieśninę Piławską. Śledzie masowo pojawiają się na początku wiosny, po ustąpieniu lodu. Okres tarła trwa od marca do maja, osiągając szczyt w kwietniu, gdy temperatura wody oscyluje między 6 a 8°C. Po złożeniu ikry śledzie opuszczają Zalew, powracając do Bałtyku. Krótki okres tarła oznacza intensywne połowy, znane rybakom jako "śledziowe żniwa”.

W nawiązaniu do tej tradycji organizowane są dożynki śledziowe. To doskonała okazja do poznania lokalnych tradycji rybackich, rzemiosła, degustacji potraw ze śledzi oraz zabawy.

 

Zapraszamy do udziału w pokazach kulinarnych i degustacjach potraw ze śledzi. Impreza to również doskonała okazja do zapoznania się z dawnymi tradycjami podczas pokazów rzemiosła rybaków. Słodki poczęstunek zostanie przygotowany przez Koła Gospodyń. Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji w strefie animacji i warsztatów. Na koniec planowany jest koncert szant w rockowym wydaniu.

Pamiętaj:

  • miejsce: port, Kąty Rybackie
  • data: 13 kwietnia 2024
  • godz. 15.00-19.00
@hellomierzeja