W Piaskach zdetonowano minę morską (film)
6
(cw)
Silne sztormy, z jakimi mamy do czynienia nad morzem w okresie zimowo-jesiennym, nierzadko odkrywają wojenne pozostałości. Tak też było w Piaskach na Mierzei Wiślanej. 21 lutego 2022 r. Patrol Saperski z 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego realizował niszczenie radzieckiej kotwicznej miny morskiej typu M26.

Mina morska została znaleziono w Piaskach. Źródło: KPP Nowy Dwór Gdański

 

Zgłoszenie, zabezpieczenie i detonacja

W poniedziałek 21 lutego funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim otrzymali zgłoszenie o odnalezieniu na plaży miny okrętowej. Ze względu na rozmiar pocisku oraz możliwą siłę rażenia miejsce zostało zabezpieczone przez policjantów z posterunku w Krynicy Morskiej. Ewakuowano turystów oraz zabezpieczono teren na odcinku około 2 km przed dostępem osób postronnych. 

Na miejscu pojawił się Patrol Saperski z 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego, który zdetonował ładunek na plaży. Była to mina morska M26, ważyła około 600 kg i pochodziła prawdopodobnie z okresu II wojny światowej. 

W akcji wzięli udział również: Urząd Morski Gdynia – Bosmanat Krynica Morska, Straż Graniczna w Krynicy Morskiej oraz OSP Krynica Morska.

ZOBACZ FILM Z DETONACJI

 

 

Powojenne znaleziska

Na terenie Mierzei Wiślanej regularnie mamy do czynienia z powojennymi znaleziskami. Policja często otrzymuje zgłoszenia z tym związane. Dotyczą różnego rodzaju niewybuchów, takich jak bomby lotnicze, granaty moździerzowe, pociski rakietowe czy artyleryjskie. Są one mocno skorodowane i niezwykle wrażliwe na ruch. Dlatego jeśli znajdziemy na plaży cokolwiek co zwróci naszą uwagę i mamy podejrzenie, że może to być coś z czasów wojny, bądźmy ostrożni. 

Przede wszystkim w żadnym wypadku nie ruszajmy znaleziska, bo jakikolwiek ruch może spowodować detonację. Trzeba także odsunąć się na bezpieczną odległość oraz poinformować osoby znajdujące się w pobliżu tego miejsca o zagrożeniu. Kolejna czynność to zadzwonienie na alarmowy numer 112 i opisanie niewybuchu oraz dokładnie wskazanie miejsca, w którym się znajduje. 

Obejrzyj zdjęcia z akcji. Fot. 15. Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy